x

Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği İpuçları  ile karşınızdayız.  Destek amacıyla oluşturduk makalemizi. Kuşkusuz evinizin en çok sevdiğiniz hali en temiz halidir.  Bu herkes için böyledir. Peki evinizi hızlı bir şekilde temizlemenin en iyi yolu nedir? Bu pratik ve akılcı yöntemi biliyorsanız her gün evinizi temiz tutabilirsiniz. Acemilerin çoğu temizliğe nasıl başlayacağını bilemez.

Dolayısı ile genelde aksatır. Zira temizlik gözünde büyür. Önce sabunlu bitkisel bir deterjanla silmek mi yoksa elektrikli süpürge ile toz almakmı? Mutfağı banyodan önce mi temizlesinler, yoksa tam tersi mi olsun?  Bu soruların cevabını ciddi anlamda merak ederler. Hepsinin ve daha fazlasının cevabını Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği İpuçları  konulu bu makalemizde alacaksınız.

Unutmayın. Evinizi hızlıca temizlemek zamanınızdan en iyi şekilde faydalanmanızı da sağlayacak. O halde yılların zor kazanılmış deneyimine odaklanın ve aşağıdaki tavsiyeleri okuyun.  İzmir Temizlik olarak profesyonel hizmet sunmanın haricinde. Tecrübelerimizi de sizlerle paylaşmak amacındayız.

Zira sizler bizim için önemlisiniz. Bu amaçla sizin için son derece kapsamlı ve pratik önerilerden oluşan bir rehber hazırladık.  Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği İpuçları sizin için kapsamlı bir klavuz niteliğinde. Hazırsanız başlayalım;

Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği İçin 11 İpucu

 

1 – Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği Tüm Eve Odaklanır

Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği İpuçları konusunun ilk maddesi tüm eve yönelik kurgu oluşturma üzerine. Mutfağı, banyoları ve ardından yatak odalarını temizlemek yerine bir dakika durun ve bekleyin. Önce tek bir görev (toz alma, süpürme, paspaslama) seçin. Aynı görevi evin her odasında yapın. Yani bir odada toz alma işlemini yaptıysanız diğer bölümlerde de toz alma işlemini mutlaka bitirin.

Ardından ikinci bir görev. Süpürme işlemi. Bunuda bütün evde yapın. Ve görev sıralamasını takip edin. Böylece temizlik çok daha verimli olacaktır. Bu şekilde yapmak, kendinizi sonsuz bir temizlik döngüsü içindeymiş gibi hissetmenizi, aynı işe tekrar tekrar başlamanızı engeller.

2 – Temizlik Araçlarınızı Tek Alanda Bulundurun

Büyük bir kutu, kova ya da taşıma çantası olsun. Zira temizlik malzemelerinizin tek bir taşınabilir yerde bulunması, işi bitirmeyi çok daha kolay hale getirir. Temizlerken alet aramakla zaman kaybetmezsiniz. Böylece bir sonraki işleminizden önce onları toplama konusunda endişelenmenize gerekte kalmaz. İşlem son derece basit. Bütün malzemeleri aynı yerde topluyoruz.

3 – Evdeki Dağınıklığı Mutlaka Toplayın

Temizliğe başlamadan önce dikkat. Bu çok önemli. Önce odadan odaya gidin ve dağınıklığı toplayın. Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği için bu alışkanlığı edinmelisiniz. Her bir öğeyi dikkatlice elden geçirin. Dergiler, iyi okunan ciltsiz kitaplar, eski spor ayakkabılar yada diğerleri.

Onları toplarken, çöpe mi atmalı yada kendi yerinemi taşımalısınız?  Yoksa birilerine hediyemi etmelisiniz. Bütün bu soruları doğru cevaplayarak toplama işlemini bitirin. Örneğin çöpe atılması gereken bir şeyi kaldırıp masanı üstüne istiflemeyin. Doğru cevaptan kastımız tam olarak bu.

4 – Toz Ve Vakum İşlemi İçin Hazırlanın

Toz almaya başlamadan önce bazı ön hazırlıklar yapmanız gerekiyor. Örneğin tavan vantilatörlerinin ya da klimaların kapalı olduğundan emin olun. Tozlar özellikle mobilyaların üstlerinde ve rafların altlarında, korkuluklarda, resim çerçevelerinde, biblolarda ve TV ekranlarında yoğunlaşmıştır.

Önceliği onlara verin. Panjur ve üst raflar gibi ulaşılması zor alanlar için, bir paspasın veya süpürgenin ucuna mikrofiber bir bez bağlayın. Süpürmeden önce yatak odalarındaki çarşafları mutlaka değiştirin.

5 – Aynaları Ve Camları Silin

Sadece bir odadaki ayna ve camlardan bahsetmiyoruz. Ayna ya da camları silmeye başladıysanız tamam. Artık tüm evin ayna ve camlarını elden geçirmeden görevi bitirmeyin. Asla bir görevi tamamlamadan bir başkasına geçmemelisiniz. Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği  kurgusunun asıl odak noktası bu. Bir odanın camlarını silip odadan çıktıktan sonra diğer odada toz alma işlemi yapmayın.

Hangisinden başladıysanız önce tüm evde o alandaki temizliği yapın. Tam olarak bu makalede size anlattığımız gibi. Aynalar ve camlar maddemize kaldığımız yerden devam edelim. Tüm aynaları ve cam yüzeyleri silerek temizlemek için nemli bir mikrofiber bez ve ardından bir kuru bez kullanın.

6 – Tezgahları Ve Yüzeyleri Dezenfekte Edin

Evinizde komple bir temizlik yapıyorsunuz. En baştan başlayın. Tezgahlardan, ev aletlerinden ve dolaplardan kapı kollarına, ışık anahtarlarına, TV uzaktan kumandalarına ve telefonlara kadar bütün sert yüzeyleri silin.

Bu yüzeylerden özellikle de insanların parmaklarına ve yüzlerine mikrop bulaştırabilecek olanları mutlaka dezenfekte etmelisiniz. Dörtte bir ila yarım bardak beyaz veya elma sirkesini bir bardak su ile karıştırarak toksik olmayan bir dezenfeksiyon solüsyonu yapabilirsiniz. Son derece sağlıklı bir dezenfeksan karışım elde etmiş olacaksınız.

7 – Küvetlere, lavabolara ve tuvaletlere odaklanın

Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği  kapsamında bir diğer göreve geçiyoruz şimdi. Elma sirkesi ile elde ettiğiniz dezenfektan karışım her alanda işinize yarayacak. Şimdi onu mutfak lavabosuna, ardından banyo lavabolarına, küvetlere ve tuvaletlere püskürtün.

Temizleyicinin kiri ve lekeleri çözmesi için zaman gerekiyor. İşlemden sonra birkaç dakika bekleyin. Sonra mutfağa dönün ve ovmaya başlayın. Mikrodalganın içini silmeyi unutmayın. Son olarak tuvaletler ile noktalayın.

8 – Süpürün, ardından paspaslayın

Şimdi yeni göreve başlıyoruz. Mutfak ve banyo zeminlerini süpürün. Odanın en uzak köşesinden paspaslamaya başlayın ve kapıya doğru geriye doğru hareket edin (yani, kendinizi bir köşeye sıkıştırmayın). 5 metrekarelik bir alanı her tamamladığınızda paspası durulayın. Asla durulamadığınız paspasla diğer alanlara geçiş yapmayın.

9 – Süpürürken hareket etmeye devam edin

Süpürdüğünüzde her köşeyi ve almak konusunda endişelenmeyin. Evin içinde hareket etmeye devam edin. Halı kaplı her odada tek geçişte elektrikli süpürgeyi çalıştırın. Şunu unutmayın. Bazı görevlerin her hafta yapılması gerekmez. Aslında zaten biliyorsunuz. Ancak buradaki kurgu üzerinden giderken aklınızda bulundurun.

Bu görevler arasında örneğin pencerelerin temizlenmesi işlemini her hafta yapmanıza gerek yok. Kafanız karışmasın. Yapabilirsiniz. Bir defa düzene soktuğunuzda artık son derece pratik olarak temizliğinizi kısa sürede bitirebilirsiniz.

10 – Temizlik araçlarınızı düzenli olarak yıkayın

Ev temizliği kadar temizlikte kullanılan araçların temizliğide son derece önemli. Bu işlem ev temizliğinde gözden kaçan çok önemli bir detay. Genelde insanlar temizliği yapar ve temizlik aletlerini öylece kaldırır. Asla bu şekilde yapmamalısınız. Bu tür bir durum Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği kurgusuna son derece aykırı olacaktır.

Örneğin, kirli bir paspas ya da dolu bir torbayla elektrikli süpürge kullanmak gibi. Bu olumsuzluklar işinizin etki oranını düşürür.  Ve temizlik için daha fazla zaman harcarsınız.

11 – Temizliği bir grup etkinliği haline getirin

Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği  işlemi için esas nokta. Temizliği ekip çalışması halinde yapmak, bir evi hızlı bir şekilde temizlemenin en iyi yollarından biridir. Ailenizle önceden bir zaman planlayın ve her bir kişiye görevler atayın. Birlikte çalışmak temizliğe eğlence katabilir. Keyifli bir etkinlik içinde eviniz kısa sürede ışıl ışıl olacaktır.

Ayrıca temizlik yaparken, su israfına neden olabilecek unsurlar konusunda titiz olun. Örneğin arızalı bir lavabo gibi. Bu ve benzeri ev bakım öğelerini kontrol ettiğinizden mutlaka emin olmalısınız.

 

Sonuç

Temiz bir ev içindeki aile bireylerinin daha keyifli ve sağlıklı olması demek. Evinizi düzenli olarak temizlemeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz.  Ancak buna rağmen birçok insan ev temizliğini erteler.  Kendisi yapmaz. Olabilir. Ancak bu konuda profesyonel destek almayıda düşünmez. Oysa son derece hatalı bir davranış bu. Kendiniz yapmak isterseniz yukarıda sizler için  Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği  ipuçları hazırladık. Uyguladığınız takdirde çok iyi sonuç alacaksınız. Dahası artık Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği yapmayı biliyor olacaksınız.

Ev temizliği için gerekli isteği kendinize bulamıyor olabilirsiniz. Yoğun bir iş hayatınız varsa bu normal. Bu durumda profesyonel Temizlik Şirketleri ile bu sorunu çözmeniz mümkün. Örneğin İzmir Temizlik Şirketi size üst düzey profesyonel hizmet sunuyor olacak.

Düzenli ev temizliği çok önemli. Herşeyden önce sağlık için bir zorunluluk. Evinizi düzenli olarak temizlemenin neden önemli olduğuna dair birkaç madde yazalım. Bunları sürekli göz önünde bulundurun. Ve hatırlayın. Böylece ev temizliği konusuna daha ciddi önem verdiğinizi farkedeceksiniz. Buda harekete geçmenizi sağlayacak. İşte maddeler;

Evinizi Düzenli Olarak Temizlemek Neden Önemlidir?

» Düzenli kalmanıza yardımcı olur: Evinizi düzenli olarak temizlemek düzeninizi korumanıza yardımcı olur. Bu sayede tüm eşyalarınızın nerede olduğunu bilirsiniz. Dolayısı ile örneğin anahtarlarınızı ya da önemli belgelerinizi bulmaya çalışarak zaman kaybetmezsiniz.

» Stresi azaltır: Kayıp eşyaları aramak son derece streslidir. Buna birde evin temiz olmayan hali eklenince stres iki katına çıkar. Evinizde dağınık alanlar görmek bile stresli olmak için yetecektir. Evinizden olduğundan küçük görünür. Daralır sıkılırsınız. Temizlik konusunda endişelenmek yerine yukarıda belirttiğimiz gibi haftalık temizlik programı uygulayabilirsiniz. Buna hiç vaktiniz yoksa, İzmir Temizlik Şirketi sizin için ideal seçim olacaktır.

» Çöp kalabalığını engeller: Evinizi düzenli olarak temizleyerek istenmeyen kağıtlardan, gereksiz postalardan ve artık ihtiyacınız olmayan diğer eşyalardan kurtulursunuz. Bu tür atıkların birikmesine izin vermeyin.  Haftada bir düzenli olarak gözden geçirin ve mümkün olan en kısa sürede kurtulun.

» Alerjileri azaltır: Eviniz düzenli olarak temizlenmezse toz ve diğer alerjenler birikecektir. Her hafta temizlik, alerjilerden veya diğer solunum problemlerinden kaçınmaya yardımcı olur.

» Mikroplar yayılmaz:   Evinizi temiz tutmak mikropların yayılmasını durduracak ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır. Dökülenleri temizlemek, halılarınızı süpürmek ve mutfağınızı ve banyonuzu temiz tutmak mikropları öldürür. Evinizi temizleyerek hastalanmaktan kaçınmanız mümkün.

» Zararlıları dışarıda tutar: Böcekler ve kemirgenler, döküntülere, yiyecek parçacıklarına ve diğer yiyecek kaynaklarına gelir. Bunu biliyorsunuz. Mutfağınızı, yemek odanızı ve yemek yediğiniz diğer yerleri temizlemezseniz, haşere sorunu yaşayabilirsiniz. Zararlılar sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda mikropları ve alerjenleri de yayarlar.

Bunlar, evinizi düzenli olarak temizlemek için gereken nedenlerinden bazıları. Önemini net olarak görüyorsunuz. Bu öneme karşın size anlattığımız taktikle Hızlı Ve Pratik Ev Temizliği yapabilirsiniz.  Tekrar hatırlatalım. Evinizi temiz tutmak için zamanınız ya da enerjiniz yoksa, bize ulaşabilirsiniz. Size bir telefon kadar yakınız. Size teknoloji destekli, organik ve profesyonel hizmet sunuyor olacağız. Sizleride memnun müşterilerimiz arasında görmekten keyif duyacağımızı bilmenizi istiyoruz.

 

 

Yorum yaz

Hemen Arayın