x

Hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapmak isteriz, ancak kirli makyaj ve güzellik araçlarını kullanmak arzu edilenden daha az sonuç bırakabilir.  Güzellik Araçları Nasıl Temizlenir ? Biraz gözden kaçırmaktan daha korkutucu, bakteri yüklü aletlerden deri döküntüsü veya enfeksiyon geliştirmektir.

İzmir Temizlik olarak Sağlığınız ve en iyi haliniz için on yaygın güzellik aletini nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğinizi öğrenin .

Makyaj fırçaları Temizliği

Ekstralarınız yoksa, aceleniz olmadığında makyaj fırçalarınızı temizlemek için bir zaman seçin.

 • Önce fırçayı sade, soğuk suyla iyice ıslatın. Fırçayı sapa tutan yapıştırıcının zayıflamasını önlemek için sadece kıl kısmını ıslatmaya çalışın.
 • Avucunuzun içine bir miktar hafif şampuan veya deterjan koyun ve fırçayı şampuanın içinden geçirerek fırçanın ortasına geldiğinden emin olun.
 • Sapı kuru tutarak sade suyla durulayın.
 • Kıllardan suyu nazikçe sıkarak mümkün olduğunca düz bir şekilde tutun. Fırçaları kullanmadan önce en az bir gece kuruması için bir havlu üzerine düz bir şekilde yatırın .

Ultrasonik Yüz Fırçaları Temizliği

Güzellik Araçları Nasıl Temizlenir ?  Temiz Ultrasonik yüz fırçanızla birlikte bir temizleyici kullansanız bile, yine de düzenli olarak en az haftada bir temizlenmesi gerekir.

 • Fırça kafasını sökün.
 • Kılların arasını fırçalamak için eski bir diş fırçasına birkaç damla sıvı antibakteriyel sabun kullanın .
 • Ilık suyla iyice durulayın ve ardından tutacağı sabun ve yumuşak bir bezle temizleyin .
 • Fırça kafasının gece boyunca saptan ayrı olarak kurumasına izin verin.

Kirpik Maşası Temizliği

Maskara , göz kalemi ve bakteriler kirpik kıvırıcınızın yüzeyini kaplayabilir. Bunların hiçbiri göz sağlığına pek elverişli görünmüyor. Bukle maşası en az haftada bir temizlenmelidir; Hassas gözleriniz veya herhangi bir göz enfeksiyonunuz varsa günlük.

 • Bukle maşasını temizlemek için pamuklu bir pedi veya topu alkol veya hidrojen peroksit ile ıslatın ve gözlerinizle temas eden tüm yüzeyleri silin.
 • Çalışırken pedin temiz bir kısmına geçmeye devam edin. Temiz göründüğünde, alkole batırılmış temiz bir pedle son bir geçiş yapın.
 • Sade soğuk suyla durulayın çünkü alkol herhangi bir kauçuk veya plastik bileşeni kurutabilir.
 • Temiz bir havluyla kurumaya bırakın.

Makyaj Kalem Bileyicileri Temizliği

Güzellik Araçları Nasıl Temizlenir ? Eyeliner, kaş ve dudak kalemi kalemlerinin hepsi matlaşır ve keskinleştirilmesi gerekir. Ve bunların her biri, bileyiciye konulmadan önce vücut sıvılarıyla temas halindeydi. Çapraz bulaşmayı önlemek için, kalemtıraş her kullanımdan sonra temizlenmelidir.

 • Eski bir diş fırçasını bir miktar alkol veya hidrojen peroksite batırın ve kalemtıraşın kenarlarına dikkatlice yerleştirin.
 • Soğuk suyla iyice durulayın ve kurumaya bırakın.

Cımbız Temizliği

Güzellik Araçları Nasıl Temizlenir ?  Cımbız pek çok iş için kullanılır ve neredeyse tamamı vücut sıvılarıyla temas halindedir. Enfeksiyon olasılığını azaltmak için cımbız her kullanımdan sonra temizlenmelidir.

 • Genel temizlik için, tüm aleti bir miktar antibakteriyel el sabunu ve ılık suyla yıkayın.
 • Ardından, uçları alkol veya hidrojen peroksite daldırın veya tuvalet ispirtosuna batırılmış pamuklu çubukla ovun.
 • Temiz bir havluyla kurumaya bırakın.

Manikür ve Pedikür Aletleri Temizliği

Güzellik Araçları Nasıl Temizlenir
Güzellik Araçları Nasıl Temizlenir

Aletler kir, bakteri ve vücut sıvıları ile temas ettiği için manikür ve pedikür aletlerinden kaynaklanan enfeksiyonlarla ilgili korku hikayeleri vardır. Uygun temizlik şarttır.

Her kullanımdan sonra tahta çubuklar ve pamuklu pedler gibi tek kullanımlık eşyaları atın. Metal aletler, ulaşılması zor alanlara eski bir diş fırçası kullanılarak ılık su ve antibakteriyel sabun ile yıkanmalı ve her kullanımdan sonra kenarları izopropil (ovucu) alkol veya hidrojen peroksit ile temizlenmelidir.

Parmak ayırıcılar veya tırnak fırçaları gibi plastik veya sentetik malzemeler, ispirto ile silinmelidir. Tırnak törpüsü ve tampon gibi aşındırıcı yüzeyler, o temiz tırnak fırçasıyla fırçalanarak temizlenebilir.

Güzellik Araçları Nasıl Temizlenir ? Aletlerin tamamen kuru olduğundan ve temiz bir kapta uygun şekilde saklandığından emin olun. Kirli aletleri hava geçirmez bir plastik torba veya kapta bırakmayın çünkü bu, bakteri oluşumunu hızlandırabilir.

 

Curling ve Yassı Ütüler Temizliği

Saç spreyi ve diğer saç ürünleri kıvrık ütüler ve düz ütüler üzerinde birikebilir ve tüm bu ısı onu yüzeyde pişirir. Bu aletleri suya daldıramazsınız ve çamurun kazınması yüzeylere zarar verebilir.

 • Cihazın fişini çekin ve tamamen soğuduğundan emin olun.
 • Ardından bir pamuklu ped veya topu izopropil (sürtünme) alkolle ıslatın ve yapışkan yüzeylerin üzerinden geçin. Birkaç dakika çalışmasına izin verin. İşi tamamlamak için birkaç ped kullanmanız gerekebilir.
 • Temiz, nemli bir bezle ve ardından yumuşak, kuru bir bezle silin.

Ütüler ayrıca bir çorba kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı su karıştırılarak da temizlenebilir . Yumuşak bir bezle macunu yapışkan alanlara uygulayın ve hafifçe “fırçalayın”. Kalıntıyı sade suya batırılmış temiz bir bezle silin ve ardından yumuşak bir bezle kurulayın.

 

Saç Fırçaları, Taraklar ve Saç Aksesuarları Temizliği

Güzellik Araçları Nasıl Temizlenir ?
Güzellik Araçları Nasıl Temizlenir ?

Saç fırçaları ve taraklar yüzeylerinde çok miktarda yağlı kir, ölü deri ve saç ürünleri toplar. Düzenli olarak temizlemezseniz, tüm bu pislikler saçınıza geri aktarılır ve saçınızın donuk ve düz görünmesine neden olabilir.

Plastik ve Metal

 • Öncelikle, fırçadan veya taraktan mümkün olduğunca fazla tüyü parmaklarınızla veya cımbızla alın.
 • Sonra fırçayı veya tarağı suyla nemlendirin ve biraz şampuanla çalışın. Şampuanı kıllara veya dişlere uygulamak için ellerinizi kullanın.
 • Bir lavaboyu ılık suyla doldurun ve fırça ile tarağı en az on beş dakika suda bekletin. Son olarak, gevşemek ve kalan kalıntıları çıkarmak için eski bir diş fırçası kullanın.
 • Ilık suyla iyice durulayın ve temiz bir havluyla kurumaya bırakın.
 • Fırçanın parçalarına zarar verebileceğinden ıslatma adımını atlayın. Bunun yerine, şampuanı ve biraz suyu eski bir diş fırçası kullanarak tekrarlaman ve ardından iyice durulayıp kurumaya bırakman gerekebilir.

Güzellik Araçları Nasıl Temizlenir ?  Plastik ve metal tokaları, saç bantlarını ve klipsleri temizlemeyi unutmayın. Aynı şekilde temizlenebilirler ve saç spreyi kalıntılarını gidermek için pamuklu bir ped üzerinde biraz ovalama alkolü kullanmanız gerekebilir.

Kumaş saç bantları ve fiyonklar için, etiket talimatlarını izleyin veya yumuşak bir deterjan ve sade su ile nokta temizleyin . Öğelerin havayla kurumasına izin verin ve ardından biraz  sprey kola veya kumaş boyutlandırın ve parmaklarınızla hafifçe yeniden şekillendirin.

Duş Kabağı ve Puflar Temizliği

Banyodan veya duştan sonra vücudunuz temiz olabilir , ancak tüm bu kir ve yağ nereye gitti? Lif kabına veya banyo pufuna; Tüm bu nem ve sıcaklığın küçük bakterilerin büyümesini teşvik ettiği yer.

 • Her kullanımdan sonra lif kabuğunu veya pufu iyice durulayın. Sallayın ve kuruması için asın (duşun dışında en iyisi).
 • Haftada en az bir kez, beş dakika boyunca seyreltilmiş çamaşır suyu ve su solüsyonunda (bir çorba kaşığı ev tipi çamaşır suyuna iki fincan ılık su) batırarak her şeyi iyice temizleyin.
 • Banyo havluları ile bir çamaşır makinesine bir puf atılabilir .

Cildinizde kesikler veya yaralar varsa asla lif kabağı kullanmayın. Küf ve küf oluşumunu önlemek için lif kabağı ve pufları düzenli olarak değiştirin.

Aynaların Temizliği

Temiz Ayna
Temiz Ayna

Temiz Bir aynayı bir güzellik aracı olarak düşünmeyebilirsiniz , ancak olmasaydı oldukça korkutucu olurduk. Aynanız ister banyo lavabosunun üzerinde büyük olsun, ister el aynası veya ekstra aydınlatmalı olsun, kolayca kristal berraklığında tutabilirsiniz.

 • Bir sprey şişesinde bir ölçek amonyak ve bir ölçek suyu karıştırarak kendi cam temizleyicinizi yapın . Kabı etiketlediğinizden emin olun.
 • Ev yapımı temizleyiciyi veya ticari bir markayı idareli kullanın ve ardından mikrofiber veya tüy bırakmayan başka bir bezle silin.
 • Ayna ve pencerelerde sert saç spreyi lekeleri için, alanı izopropil alkole batırılmış bir bezle silin ve ardından tüy bırakmayan bir bezle kurulayın.

Güzellik Araçları Nasıl Temizlenir sizler için en yaygın kullanılan araçlardan bahsetmeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Bir başka yazımızda görüşmek dileği ile bizi aramayı unutmayın.

 

Sorunuz mu Var ? Hemen Whatsapptan İletişime Geçebilirsiniz : 0532 513 10 99

Bizi Takip Edin:

Karşıyaka/İzmir 0232 362 01 00

Yorum yaz

Hemen Arayın