x

Çamaşır Lekeleri Nasıl Çıkarılır, Kabul edelim. Çamaşır makinesinde biraz deterjanla çamaşır atmak oldukça basittir. Sorunlara gerçekten neden olabilecek bu lekelerdir.

Ancak bu on temel ipucunda ustalaşırsanız , A’dan Z’ye neredeyse her tür leke çıkarmanın üstesinden geldiğinizde kendinize güvenebilirsiniz . İzmir Temizlik Şirketi‘miz sizlere kolay pratik çözümlerin adresi olmaya devam ediyor.

Çamaşır Lekeleri Nasıl Çıkarılır Zamanlama Önemlidir 

Çamaşır Lekeleri Nasıl Çıkarılır

Mümkün olan en kısa sürede lekelere dikkat edin . Taze lekeleri çıkarmak, 24 saatten daha eski lekelere göre çok daha kolaydır. Bununla birlikte, lekeler “yerleşmiş” ise, çıkarmak için yine de aynı adımları izlemelisiniz; sadece daha uzun veya tekrarlanan tedaviler alabilir.

Çamaşır Lekeleri Nasıl Çıkarılır Her şey sırayla

Kahve lekesi

Çamaşır Lekeleri Nasıl Çıkarılır, Taze sıvı lekeler için, fazla sıvıyı temiz beyaz bir bezle, kâğıt havluyla veya hatta bir parça beyaz ekmekle (yağ lekeleri için harika!) Lekenin mümkün olduğunca çoğunun emilmesi için kurutma bezinin temiz ve kuru bir alanına geçmeyi unutmayın. Lekeli alanı tiftikli bir havlu veya koyu renkli bir bezle ovalamaktan kaçının. İşleri daha da kötüleştirebilirsin.

Masanızda veya arabanızda biraz beyaz havlu, bir şişe su ve lekeleri mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek için bir leke çıkarma kalemi veya mendil ile birlikte tutmak için acil bir leke çıkarma kiti oluşturun .

Soğuk Suya Git

Bir lekeyle uğraşırken, özellikle kaynağı bilinmeyen lekelerde daima soğuk suyla başlayın. Sıcak su, süt, yumurta veya kan gibi protein lekelerini oluşturarak proteini liflere dönüştürür.

Sıcak su, mayonez veya tereyağı gibi yağlı lekelerde en iyi sonucu verir . Polyester gibi suni ve sentetik liflerden lekeleri çıkarırken sıcak su özellikle önemlidir.

İşlem yapmadan önce daima ürün etiketlerini ve giysi bakım etiketlerini okuyun. Leke çıkarıcı ürünlerde ve deterjanlarda önerilen su sıcaklığını kullanın.

Sıcak su 120 ile 140 derece F arasında, ılık su 85 ile 105 derece F arasında ve soğuk su 65 ile 75 derece F arasında olmalıdır. 60 derecenin altındaki su, birçok deterjanın yağlı lekeleri çıkarmaya yardımcı olamayacak kadar soğuktur.

Sabunu Atla

 Çamaşır Leke Çıkarıcı Sabun

Çamaşır Lekeleri Nasıl Çıkarılır, İlk içgüdün, bir lekeyi çıkarmak için bir kalıp sabun veya bir sıvı el sabunu fışkırtmak olabilir. Ancak, asla yeni bir lekeyi kalıp sabunla ovalamayın. Sabun aslında çilek, meyve veya sebze lekesi gibi birçok lekeyi çıkarabilir . Bunun yerine sıvı bulaşık deterjanı veya biraz çamaşır deterjanı kullanın.

Veya sade suyla yapıştırın. Lekeyi liflerin dışına itmek için lekeyi kumaşın arka tarafından yıkayın. Ve kulüp soda aramaya gerek yoktur. Sade su da işe yarar ve daha ucuzdur!

Yıkamadan Önce Kontrol Edin

Çamaşırları tüm aile için yıkarsanız, çamaşır sepetinde gizlenen sürprizler olabileceğini bilirsiniz. Ailenize size lekelerden bahsetmeyi veya onları bir mandalla işaretlemeyi öğretin. Giysileri yıkamadan önce daima kontrol edin, birçok lekenin ön işlemden geçirilmesi gerekir.

Çoğu zaman, Tide veya Persil gibi sadece biraz ağır hizmet sıvı çamaşır deterjanı yumuşak kıllı bir fırçayla lekeye etki etti ve yıkayıcıya atmadan önce 10 ila 15 dakika bekletildi. Bu deterjanlar, çoğu lekeyi parçalamak ve temizlemek için yeterli enzime sahiptir.

Kurutmadan Önce Tekrar Kontrol Edin

Hepimiz lekeler kayıyor. Ancak ıslak çamaşırları kurutucuya atmadan önce incelemeye yardımcı olur. Hala leke varsa, giysiyi kurutucuya koymayın. Kurutucunun ısısı lekenin daha kalıcı olmasını sağlar.

Aynı ilke ütü için de geçerlidir. Lekeli alanlara ısı eklenmemelidir.

Çamaşır Lekeleri Nasıl Çıkarılır Doğal Leke Çıkarıcılar

Bir kumaş lekesi üzerinde çalışmaya başlamadan önce, kumaşın rengini veya bitişini etkilemediklerinden emin olmak için (özellikle daha önce hiç kullanmadıysanız) leke çıkarıcı maddeleri giysinin dikiş yerinde veya gizli alanında test edin. Bu, rengi solmayan ipek ve kumaşlarda özellikle önemlidir .

Ürünü test ettikten sonra çalışması için zaman tanıyın. Hızlı bir tedavi ve doğrudan yıkayıcıya girmek muhtemelen yeterli değildir. Lekeyi tedavi edin ve yıkamadan önce en az on dakika bekleyin. Bu, ön işlemciye çalışması için zaman verir.

Çamaşır Lekeleri Nasıl Çıkarılır ? Nazik Bir Dokunuş Kullanın

Çamaşır Lekeleri Nasıl Çıkarılır

Kumaş denim gibi sert ve dayanıklı olmadığı sürece şiddetli sürtünmeden kaçının . Günümüzün lekeleri çıkarmaya yönelik ürünleri çok iyidir, bu nedenle çoğu zaman fırçalamanıza gerek kalmaz. Aşırı sürtünme aslında lekeyi yayabilir ve kumaşa zarar verebilir.

Ayır ve Fethet

Çamaşır makinesi ve kurutucu önünde yere yığılmış karışık çamaşırlar

En iyi sonucu almak için, ağır lekeli çamaşırları ayrı yıkayın. Bu, gerçekten kirli iş kıyafetleri veya çamurlu çocuk oyun kıyafetlerinin en iyi eşyalarınızla yıkanmaması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca çamaşır yükleri için kıyafetleri nasıl ayıracağınızı bilmek , boya bulaşmasını önleyecektir!

Çok az deterjan kullanılırsa, su sıcaklığı çok düşükse, yıkama süresi çok uzunsa veya yıkayıcı aşırı yüklenmişse, yıkama sırasında kir ve lekeler daha temiz giysilerde yeniden birikebilir.

Nasıl sizin için faydalı bir yazı oldu mu ? Bu tarz yazıların devam etmesi için bize vereceğiniz destek çok önemli Hijyenle kalın .

Sorunuz mu Var ? Hemen Whatsapptan İletişime Geçebilirsiniz : 0532 513 10 99

İzmir Temizlik 

İzmir Temizlik Şirketi

Karşıyaka Temizlik Şirketi

Bizi Takip Edin:

Karşıyaka/İzmir 0232 362 01 00

 

Yorum yaz

Hemen Arayın