x

Evde Hijyen Kuralları

Hijyenik temizlik nasıl yapılır sorusu pandemi süreci ile birlikte çok sık sorulmaya başlandı. Çünkü pek çok insan yaptığı temizliğin yeteri kadar hijyenik olmadığından endişe duyuyor. Özellikle de Covid-19’un hayatımıza girmesi ile birlikte pek çok insanın temizlik alışkanlığı da değişmiş durumda. Öyle ki marketlerde en çok satılan ürün, gıdadan sonra temizlik ve hijyen malzemeleri oldu. Ancak ne kadar güçlü ve etkili temizlik ürünleri kullanıyor olursak olalım, temizlik esnasında bazı detaylara dikkat etmiyor olmak, yeterli hijyeni yakalayamamamıza sebep oluyor. İşte evlerimizde ya da işyerlerimizde gerçek bir hijyen atmosferi oluşturabilmek adına dikkat etmemiz gereken altın niteliğinde bazı kurallar.

Hijyenik temizlik nasıl yapılır ? Önce Sıraya Koyun

Gerçek bir ev temizliğinden söz etmek istiyorsanız öncelikle işlerinizi sıraya koyun. Genellikle en sık yapılan hata önce evi süpürmektir. Oysa öncelikle evin havalandırılması ve etrafın toparlanması gerekmektedir. Ardından leke var ise duvarlar silinmeli ve sonrasında süpürülmelidir. Son olarak toz alınmalı ve kapılar ile camlar silinmelidir.

Eğer evinizde silinmeyi bekleyen koltuk ya da halılar bulunuyor ise önce bunlardan başlayabilir ve diğer işlerinizi hallederken bu eşyalarınızın kuruması sağlayabilirsiniz. Perdelerinizi de camlarınızı silmeden önce çıkarmalı ve makineye atmalısınız. Özellikle de sigara içilen evlerde en sık kirlenen noktalar perdeler ve duvarlar olmaktadır. Evinizi havalandırdığınızda bu koku ve is tamamen çıkmayacağı için, 1 hafta 10 günde bir perdelerinizi yıkamalı ce duvarlarınızı silmelisiniz.

Evde Hijyen Kuralları
Evde Hijyen Kuralları

Sirke İn, Çamaşır Suyu Out

Gerçek İzmir temizlik dendiğinde aklına ilk olarak çamaşır suyu gelen hanımlar bulunuyor. Elbette çamaşır suyu hijyen anlamında oldukça önemli bir role sahip. Ancak en az onun kadar etkili başka bir ürün daha bulunuyor. Üstelik çok daha az maliyetli ve sıfır zararlı. Hem marketlerden satın alabileceğiniz, hem de evde kolayca hazırlayabileceğiniz sirke, çamaşır temizliğinden zemin, mutfak ve banyo gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Özellikle beyaz sirkenin pek çok ev bakterisi üzerinde etkili olduğu kanıtlanmış durumda. Üstelik parlatma etkisi sayesinde, ahşap ve cam yüzeylerde mükemmel bir etki oluşturuyor. Bu nedenle toz alırken ya da yerleri silerken, suya birkaç çorba kaşığı sirke eklemelisiniz. Dilerseniz cam silme suyuna da birkaç damla sirke ekleyebilir ve ışıl ışıl camlara sahip olabilirsiniz.

Pandemi sürecinde evlerimizde ve işyerlerimizde hijyen sağlamak adına, kapı kollarının temizliği sık sık gündeme geliyor. Kapı kolları ve sık temas edilen yüzeyler için çamaşır suyu ya da kimyasal içerikli bir temizleyici kullanılabilir. Ancak bu konuda en sık yapılan hatalardan biri de çamaşır suyunu farklı kimyasal içerikli temizleyiciler ile karıştırma oluyor. Bu daha hijyenik bir temizlik değil, ne yazık ki zehirlenmeleri beraberinde getiriyor. Bu nedenle çamaşır suyu su ile karıştırılarak, tek başına kullanılmalı ve mutlaka bol su ile durulanarak arındırılmalıdır.

Sık ve Rutin Temizlik

Eğer kalabalık bir ev ya da işyeri ortamına sahipseniz mutlaka birkaç günde bir süpürme ya da toz alma gibi küçük, temizlik ritüelleri oluşturabilirsiniz. Böylelikle ev ya da işyeriniz daha kolay temizlenecek ve sizler için daha hijyenik kalacaktır. Özellikle de evcil hayvan sahibiyseniz, tüy dökme olasılığını her zaman göz önünde bulundurmalı ve mümkünse her gün sık kullanılan odaları süpürmelisiniz.

Pandemi sürecinde hijyenin en çok dikkat edilmesi gereken ortamlardan biri de işyerleri olmaktadır. İşyerlerinde sık kullanılan bilgisayar, yazıcı ve sık temas edilen yüzeyler, mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı, güçlü bir içeriği olan temizleyiciler ile temizlenmelidir. Hijyen Özellikle de tuvalet gibi toplu kullanım alanları günde birkaç kez dezenfekte edilmeli ve olası salgının önüne geçilmelidir.

Kıyafet Temizliğine Dikkat

Bu süreçte en çok dikkat edilesi konulardan biri de kıyafetlerimizin temizliği olmalıdır. Özellikle de dışarıda kullanılan kıyafetlerin eve gelir gelmez değiştirilmesi ve makineye atılması şarttır. Elbette her kıyafeti 90 derecede yıkamak mümkün olmayabilir. Ancak kullanılan deterjanın toz olması, açık renk kıyafet ise uygun bir çamaşır suyu kullanılması ve olabildiğince yüksek derecede yıkanması bu aşamada oldukça önemlidir. Hatta mümkünse kıyafetler yıkanmadan önce, balkon gibi açık bir alanda en az bir gün bekletilmeli ve sonrasında yıkanmalıdır. Ayrıca bu kıyafetlerin evde giyilen kıyafetler ile aynı anda yıkanmaması oldukça önemlidir.

Sorunuz mu Var ? Hemen Whatsapptan İletişime Geçebilirsiniz : 0532 513 10 99

Bizi Takip Edin:

Karşıyaka/İzmir 0232 362 01 00

Yorum yaz

Hijyenik Temizlik Nasıl Yapılır (1 Yorum)

Hemen Arayın