x

Temizlik Hatalarını Görmezden Gelmeyin

Evinizi temizlemek haftanın en sevdiğiniz aktivitesi olmayabilir, ancak gereklidir. Pis kokulardan , gıda zehirlenmesini önlemek ve dağınıklık yığınları tarafından ezilmekten kaçınmak istiyorsanız bu gerekli .

Çoğumuz çabalarımız için en iyi sonuçlarla mümkün olan en kısa sürede ev işlerini yapmak istiyoruz. Biraz daha organize olmanıza yardımcı olmak için, işte muhtemelen yaptığınız en önemli beş temizlik hatası . İzmir Temizlik olarak size önerimiz, rutininizde bazı değişiklikler yapın ve işi daha hızlı halledecek ve temiz evinizin tadını çıkarmak için daha fazla zamanınız olacak.

Hata 1: Temizlik İşlerini Ertelemek

5 Temizlik Hatası
5 Temizlik Hatası

Muhtemelen Yapılan 5 Temizlik Hatası ‘ndan ilki yemek kırıntılarıdır. Yere düşen yemeği hemen siliyor musunuz yoksa birkaç günlüğüne mi bırakıyorsunuz? Aceleniz olsa bile, yere bırakırsanız, odalarınızda karıncalar olacak ve her yerde yemek kalıntı izleri olacak. Sorunla ilgilenmek için şimdi 15 veya 20 saniye harcayabilir veya 20 ila 30 dakika sonra pis olan yeri temizlemek için harcayabilirsiniz.

Aynı ilke neredeyse tüm temizlik işleri için geçerlidir. Her gün bir odayı temizlemek ve dağınıklığı gidermek için harcanan birkaç dakika, “ağır” temizliği çok daha kolay hale getirir. Gıda hazırlama alanları bir mutfaktan bir sepette yerleştirilen kirli çamaşır, banyo lavabo ve duş kapıları gibi her kullanımda ve dağınıklığı silinmeli, sterilize edilmelidir, gazete ve dergiler günlük temizlenmelidir.

O zaman haftalık toz alma, vakumlama, tuvalet temizleme, mutfak zeminlerini silme ve çamaşır yıkama işleri çok daha basittir.

Hata 2: Odadaki Yanlış Yerden Başlamak

Hiçbirimiz temizliğe gerekenden daha fazla zaman harcamak istemiyoruz. Kapsamlı bir temizlik yaparken bir odada yanlış noktada başlarsanız, adımları izlemeniz ve tekrar etmeniz gerekir. 

İlk olarak, odaya ait olmayan şeyleri toplayarak dağınıklığı giderin. Onları atın veya uygun yerlerine geri götürün. Eşyaları yalnızca bir kez kullanın ve odadan çıkarın. Etraflarını temizlemek için zaman ayırmanıza gerek yok.

Temizlemeye hazır olduğunuzda, bir odanın tepesinden başlayın ve aşağı doğru ilerleyin. Zemini temizleyerek başlarsanız ve ardından tavan fanının tozunu almaya, örümcek ağlarını silerek ve mobilyaların tozunu almaya devam ederseniz, toz çöktüğünde zemini tekrar temizlemeniz gerekir.

Duş duvarlarını ve kapıları veya pencereleri temizlerken , yukarıdan başlayın ve damlamalarla ilgilenmek için geri dönmeniz gerekmeyecek.

3. Hata: Yanlış Temizlik Ürünlerinin Kullanılması

İşi yapacak kadar güçlü olmayan bir temizlik ürünü kullanmak, artık kiriniz olduğu ve görevin tekrarlanması gerektiği anlamına gelebilir. Hiç sadece lekelerin kaldığını bulmak için çamaşır yıkadınız mı? Kullanılan yanlış çamaşır ürünleri için etiketleri dikkatlice okuyun ve en iyi sonuçlar için talimatları izleyin.

Etiketleri kontrol etmek sadece zamandan tasarruf etmekle kalmaz, paradan da tasarruf edebilir. Yanlış temizlik ürününün kullanılması bazı yüzeylere kalıcı olarak zarar verebilir. Bu nedenle, ovma tozunu mobilya veya taş tezgah üzerinde güvenle kullanamazsınız .

Evinizde kullanılan kimyasalların miktarını azaltmaya çalışıyorsanız, doğal veya yeşil temizlik ürünleri doğru kullanılırsa oldukça etkili olabilir.

Hata 4: Kirli Temizlik Araçlarını Kullanma

Temizlik için kullandığınız aletler durumu daha da kötüleştirebilir ve etrafa bakteri ve kir yayabilir. Düzgün kullanılmazsa, mutfak süngerleri koliform bakterileri (Salmonella veya E.coli) için üreme alanıdır. Düzenli olarak temizlenmeyen bir çamaşır makinesi vücut kirini yeniden biriktirebilir ve çamaşırların kötü kokmasına neden olabilir. Ve bu kirli elektrikli süpürge her kullanımda tozu şişirebilir.

Temizlik bezlerini, paspas başlıklarını ve ovma fırçalarını yıkamak için zaman ayırın ve her kullanımdan sonra vakumlu filtreleri ve kapları temizleyin. Dezenfekte edici bezler, elektrostatik bezler ve toz bezleri gibi tek kullanımlık aletler harikadır, ancak tüm evi temizlemek için yalnızca bir tane kullanmaya çalışmazsanız. Her temizlik görevini yeni bir tek kullanımlık ürünle halledin.

Hata 5: Çocuklara Ev İşlerine Yardımcı Olmayı Öğretmemek

Çocukları ev işlerine dahil etmenin en mükemmel zamanı, yeni yürümeye başlayan çocuklardır. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, anne ve babanın yaptığı her şeyi yapmak ister. Bu nedenle, havlu katlamak ve kaldırmak ya da kirli kıyafetlerini çamaşırhaneye getirmek gibi yardımcı olabilecekleri basit şeylerle başlayın . Çoçuklar büyüdükçe çamaşır yıkamak gibi daha zorlu işler ekleyebilirsiniz . 

Bir angarya çizelgesi oluşturun ve çocuklara izlemeniz gereken aynı prensibi öğretin – her gün birkaç küçük temizlik görevi yapmak, genel işi çok daha kolay hale getirir. Küçük çocuklar için, düz yüzeylerin tozunu almak, pencereleri toksik olmayan temizleyiciler ( damıtılmış beyaz sirke ve su) kullanarak yıkamak gibi basit görevlerle başlayın ve bunları kademeli olarak neredeyse her ev temizlik işine taşıyın.

Bazı şikayetler olacak, ancak kendi evleri olduğu gün için onlara bir iyilik yapacaksınız. Sizlere en çok Muhtemelen Yapılan 5 Temizlik Hatası hakkında bilgi vermeye çalıştık faydalı olmasını temenni ederiz.

 

Diğer Temizlik Yazılarımıza Göz Atmak İster misiniz ?

Kapsamlı İzmir Temizlik Şirketi

Temizlik Neden Önemlidir

Size Özel Temizlik Hizmetlerimiz

 

Sorunuz mu Var ? Hemen Whatsapptan İletişime Geçebilirsiniz : 0532 513 10 99

Bizi Takip Edin:

Karşıyaka/İzmir 0232 362 01 00

Yorum yaz

Hemen Arayın