x

Çocuk odası temizliği, çocuk odalarının çocuklarımızın en sık vakit geçirdiği noktalardır. Özellikle de korona sürecinde taşıyıcı bir rol üstlenen çocukların hassas bünyeleri mikrop ve bakterilerden oldukça fazla etkilenir. Özellikle de bebekler için ekstra önem verilmesi gereken hijyen, Çocuk Odası Temizliği Nasıl Yapılır sorunun cevabı olarak gerçek bir temizlik sayesinde ortaya çıkar olarak karşımıza gelmektedir.

Çocuk Odası Temizliği

Çocuk odası temizliği, Bebek ve çocuk odalarında bulunan oyuncaklar, en fazla mikrobun barındığı eşyalardır. Üstelik bu oyuncaklar bebek ve çocukların tüm gün ellerinde bulunur. Hatta diş çıkarma döneminde bebekler bu oyuncakları sık sık ağızlarına götürür. Çocuk odası temizliği’nde oyuncakların hijyeni işte dam da bu yüzden başroldedir.

cocuk-odasi-temizligi

Organik İçerikli Temizleyiciler

Temizliğe ilk olarak temizlik malzemelerini hazırlamakla başlanmalıdır. Çünkü çocuk odalarında kesinlikle kimyasal içerikli temizleyiciler kullanılmamalıdır. Özellikle de kullanılacak malzemelerin çocukları rahatsız edecek şekilde, yoğun kokulu olmamasına özen gösterilmelidir. İnternette çocuk odası için pek çok organik içerikli temizleyici bulmak mümkündür.

Etraf Toparlanmalı ve Havalandırılmalıdır

Temizlik malzemeleri hazırlandıktan sonraki aşama etrafı toparlamak olmalıdır. Çünkü çocuk odalarında etraf genellikle oyuncaklar ile dolu olur. Bu da gerçek bir temizlik yapılmasına çoğu zaman engeldir. Bu nedenle gereksiz eşyalar ve oyuncaklar ortadan kaldırılmalıdır. Ayrıca oda havalandırılmalı ve temizlik için gerekli ortam sağlanmalıdır.

Halı ve Perde Temizliği Önemli

Çocuk odalarında en sık kirlenen eşyalardan olan halı ve perdeler de özenle temizlenmelidir. Halı ve perdeler sık sık temizlenmeli ve toz tutması engellenmelidir. Çünkü bu eşyalar sık kirlendiği için bebek ve çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açmaktadır. Çocuk odası temizliğiPerdeler uygun bir sıcaklıkta, toz deterjan ile yıkanmalıdır. Halılar ise mümkünse yıkanmalı, değil ise haftada bir kez silinmelidir. Ancak bu işlemden önce süpürülmeli ve tüm tozlarından arındırılmalıdır.

İzmir Temizlik

İzmir Temizlik Şirketi

Çocuk Odası Mobilya Temizliği

Çocuk odası temizliği Çocuk odalarında bulunan yatak, yatak başlığı, dolap şifonyer ve benzeri mobilyalar da uygun yüzey temizleyicileri ile hijyene kavuşturulmalıdır. Bunun için kullanılacak bezin mikrofiber, toz bırakmayan bir yapıda olması son derece önemlidir. Ayrıca mobilyaların alt kısımları da, tüm tozlardan arındırılıncaya kadar silinmelidir. Bu aşamada kullanılacak suyun içine birkaç damla sirke ilave edilebilir. Ayrıca Arap sabunu da çocuk odası için güvenle kullanılabilecek temizleyicilerden biridir.

Çarşaf ve Yatak Temizliği

Çocuk odası temizliği Çocuk odalarında kullanılan yatakların da zaman zaman silinmesi gerekmektedir. bunun için ılık su ile nemlendirilmiş bir bez kullanılabilir. Ayrıca çocuk odalarında kullanılan çarşafların haftada en az bir kez sıcak suda, normal deterjan ile yıkanması şarttır. Bu işlem yapılırken kullanılacak doğal bir yumuşatıcı ile çarşaf ve kılıfların yumuşak dokusunu koruyabilirsiniz. Çarşaf ve yatakların sık sık temizlenmesi, özellikle yatakta bulunan bakterilerin üremesini engelleyecektir.

Kapı ve Cam Temizliği

Çocuk odaları için yapılacak kapı ve cam temizliğinde de yine toz bırakmayacak bir bez tercih edilmelidir. Ayrıca kullanılacak temizleyicinin Sağlık Bakanlığı onaylı içerikte olması da son derece önemlidir. Çocuk odalarında bulunan pencerelerin dış yüzeylerinden giren toz ve kirler, odanın çeşitli noktalarına yayılır. Bu nedenle camların dış yüzeyi de iç yüzeyi kadar özenle temizlenmelidir. Çocuk odası temizliği için Ayrıca gün içinde pek çok kez el değen kapı kolları, dezenfektan içeren bir temizleyici ile hijyene kavuşturulmalıdır. Bu işlemin ardından kapı kolu nemli bir bez ile iyice durulanmalıdır.

Oyuncak Temizliği Önemi

Oyuncak temizliği de bebek ve çocuk odası temizliğinin bir parçasıdır. Kumaş yapıda olan ve yıkanabilir oyuncaklar, mümkün olduğunca yüksek ısıda, çamaşır makinesinde yıkanmalıdır. Yıkamaya uygun olmayan oyuncaklar ise birkaç günde bir, temiz bir bez ile hafif nemli silinmelidir. Özellikle plastik yapıdaki oyuncaklar bir sepete doldurularak, bol su ve temizleyici ile dezenfekte edilmelidir.

Karşıyaka Temizlik Şirketi

Çocuk Odası Temizliği Hangi Temizleyiciler Kullanılır

Çocuk odası temizliği’nde kullanılacak temizleyicilerin mutlaka doğal içerikli olması gerekmektedir. Bu temizleyicilere internet ya da marketlerden ulaşmak mümkündür. Ancak bunun yanı sıra, evlerimizde bulunan malzemeler ile de çocuk odası temizliği yapılabilir. Bu temizleyiciler şöyledir;

  • Beyaz sirke,
  • Karbonat,
  • Arap sabunu,

Çocuk odası temizliği, Ayrıca temizlik suyuna eklenebilecek birkaç damla bitkisel yağ ile odanın çok daha ferah ve mis kokmasını sağlayabilirsiniz. Kayısı yağı, yasemin yağı, portakal yağı gibi esanslar hem odanın ferah kokmasına, hem de çocuğunuzun rahat uyumasına yardımcı olacaktır. Sizlerde izmirtemizlik.com.tr Sitemizde bulunan iletişim formlarından bizlerle iletişime geçerek merak ettiğiniz her soruyu sorabilirsiniz.

İzmir Koltuk Temizleme

İzmir Koltuk Temizliği

 

Sorunuz mu Var ? Hemen Whatsapptan İletişime Geçebilirsiniz : 0532 513 10 99

Bizi Takip Edin:

Karşıyaka/İzmir 0232 362 01 00

Yorum yaz

Hemen Arayın